Türkiye Cumhuriyeti

ICAO Daimi Temsilciliği

Temsilcilik Duyurusu

Anayasa Değişikliği Halkoylaması Hakkında Duyuru , 17.03.2017

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, Anayasa Değişikliği Halkoylaması için Başkonsolosluğumuz geçici ofisinin bulunduğu  binada (1066 West Hastings Str. V6E 3X2, Vancouver ) 7 – 8 – 9 Nisan 2017 tarihlerinde 9:00 – 21:00 saatleri arasında oylarını kullanabileceklerdir.

Vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuzda oy kullanabilmesi için yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Seçmen kütüğüne kayıt durumu  https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp " adresinden kontrol edilebilmektedir

Öte yandan, ilk kez bu seçimlerde uygulanmak üzere YSK tarafından yurtdışı tek seçim bölgesi olarak ilan edilmiştir. Bu çerçevede, gümrük kapılarında olduğu gibi Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmak şartıyla vatandaşlarımız oylarını istedikleri ülke ve temsilcilikte kullanabileceklerdir.

Seçmenler Anayasa Değişikliği Halkoylamasında; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organları mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biri ile oy kullanabilirler.

 
Saygıyla duyurulur.